Державний бюджет-2019: боротьба за інтереси громад триває
Очікується, що в проекті Держбюджету буде закріплено прямі міжбюджетні відносини новостворених ОТГ, враховано кількість переселенців при обрахунку медичної субвенції та закладено кошти на погашення різниці в тарифах.
Учора, 17 жовтня 2018 року відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, на якому розглянуто питання щодо підготовки до першого читання законопроекту про Державний бюджет України на 2019 рік (реєстр. № 9000 від 17.09.2018).
Асоціація міст України, що послідовно уже багато років відстоює позиції місцевого самоврядування, внесла пропозиції, які, за словами окремих нардепів, є збалансованими і не потребують додаткового ресурсу з держбюджету.
Зокрема, найголовнішими з них були:
збільшення обсягів освітньої та медичної субвенцій;
закріплення нової субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет та на хронічну ниркову недостатність методом гемодіалізу;
розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров'я між всіма місцевими бюджетами, що мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом;
удосконалення порядку розподілу коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг в частині спрямування коштів безпосередньо на бюджети міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад відповідно до протяжності вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах;
забезпечення повного фінансування видатків на заходи соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження;
збільшення обсягів міжбюджетних трансфертів по містах обласного значення – об’єднаним територіальним громадам, зокрема Балта, Біляївка Одеської області та Лиман Донецької області, врахувавши чисельність сільського населення.
На жаль, більшість пропозицій АМУ були відхилені членами Комітету.
Проте у проекті постанови Верховної Ради України «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2019 рік» вдалося закріпити положення щодо збільшення на 200 млн грн. обсягу субвенції на розвиток інфраструктури об’єднаних громад та врегулювання питання джерел компенсації місцевим бюджетам втрат по пільгах за земельні ділянки, надані для Укрзалізниці. Окрім того, очікується, що до другого читання Кабмін підготує правки, за якими вдасться збільшити стабілізаційну дотацію; перевести на прямі міжбюджетні відносини у 2019 році усі об’єднані громади, в тому числі у яких відбудуться вибори депутатів та голів до кінця 2018 року; уточнити обсяги міжбюджетних трансфертів для місцевих бюджетів за наслідками приєднання громад у 2018 році; врахувати кількість внутрішньо переміщених осіб при розподілі обсягу медичної субвенції; розглянути можливість врегулювання питання погашення різниці в тарифах.
Сьогодні, 18 жовтня 2018 року, відбудеться голосування в першому читанні за проект Державного бюджету на 2019 рік. Сподіваємося, що інтереси громад будуть враховані Верховною Радою України.