29 вересня — Всесвітній день серця
Постійна емоційна напруга та стрес характерні для реалій сучасності. Через це можезростатиризик розвитку серцево-судинних захворювань,зокрема, підвищуватись артеріальний тиск та рівень цукру у крові. Крім того, на нервовому ґрунті може відбуватися порушення ритму серця та розвинутись стенокардія, статися інфаркт чи гіпертонічний криз.
Науковці напряму пов’язують війну та ймовірність виникнення ішемічної хвороби серця, інсульту, діабету, підвищення артеріального тиску та холестерину, а також збільшення споживання алкоголю й тютюну.
Поєднання декількох факторів ризику значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань.Засучасних умов просто неможливо знизити рівень стресових факторів, але кожен може змінити спосіб свого життя для того, щоб профілактувати хвороби.
Ось кілька порад, що допоможуть запобігти розвитку серцево-судинних хвороб.
Харчуйтеся збалансовано:дотримуйтеся принципу “Тарілки здорового харчування”. Радимо вживати щодня:
- 400 г овочів, фруктів та ягід;
- не більше (а краще — менше) 1 чайної ложки солі;
- не більше 10 чайних ложок доданого цукру;
- обмежте споживання трансжирів (містяться у магазинній випічці, стравах фастфуду та смажених продуктах);
- їжте більше продуктів, що містять клітковину — цільнозернових каш, бобових, горіхів.
Будьте активними:регулярні фізичні вправи здатні знизити рівень депресії та тривожності у людей різних вікових груп. Малорухливий спосіб життя, навпаки, часто стає причиною виникнення гіпертонії, інфаркту, інсульту та може призвести до ожиріння. А надлишкова вага, своєю чергою, чинить додатковий тиск на серце та судини. Тому щодня приділяйте, принаймні, 30 хв. свого часу помірній або інтенсивній фізичній активності.
Пам'ятайте про здоровий сон:це допоможе мозку перезарядитися, а тілу —відпочити. За сучасних умов мати якісний сон досить важко, але досипати норму важливо. Експерти радять робити перерви на денний сон, якщо нічний сон був коротким або часто лунали тривоги.
Контролюйте артеріальний тиск:самоконтроль артеріального тиску допоможе вчасно вжити необхідних заходів, уникнути розвитку різних хвороб та їх коштовного лікування. Варто пам’ятати, що норма артеріального тиску в людини змінюється з віком — систолічний тиск зростає протягом усього життя, а діастолічний зростає до 60 років. У старшому віці та для людей, які мають підвищений ризик розвитку артеріальної гіпертензії, рекомендовано проходити щорічний скринінг.
Якщо вживаєте ліки — чітко дотримуйтеся рекомендацій лікаря:препарати від тиску потрібно приймати в один і той же час щодня. Адже запобігти підвищенню тиску набагато простіше, і для цього потрібні менші дози. Якщо ж ліки потрібно приймати раз на добу, головне, щоб між прийманнями пройшло не більше 24 годин.
Підтримуйте зв’язок з сімейним лікарем:обов’язково повідомляйте лікаря, якщо у вас з’явилися нові симптоми, турбують біль, утома чи безсоння. Дотримуйтесь чітких інструкцій щодо планових обстежень.
Відмовтеся від куріння та алкоголю:багато людей помилково вважають куріння та вживання алкоголю дієвим способом подолання стресу. Проте, це не так. Небезпеку для вашого здоров’я становлять як звичайні, так і електронні сигарети, пристрої для нагрівання та кальяни. А пиво та енергетики шкодять здоров’ю так само, як і міцні напої. Тому радимо знайти більш здорові способи контролювати рівень стресу, наприклад, прогулянки на свіжому повітрі чи заняття спортом.