Сальмонельоз-небезпечне захворювання
Одним з найнебезпечніших інфекційних захворювань вважається сальмонельоз, збудниками якого є мікроби, що відносяться до роду Salmonella.
Джерело небезпечної інфекції - це тварини (як носії, так і хворі) або ж люди. Дуже часто хвороботворні бактерії поширюють птиці, причому переважно водоплавні (лебеді, гуси та качки), а також різні дикі тварини .
Шлях зараження сальмонельозом - через їжу. Найчастіше інфікування відбувається через вживання в їжу заражених мікробами продуктів. Сальмонели можуть потрапити в продукти не тільки безпосередньо від тварин, але і під час транспортування, фасування, продажу та процесу приготування.
Мікроби надзвичайно стійкі в зовнішньому середовищі, вони довго зберігаються і продовжують активно розмножуватися в м'ясних або молочних продуктах. Нерідко сальмонелу можна виявити в м'ясних салатах, м'ясному фарші, яйцях, ковбасах, заливних стравах, а також у фруктах, ягодах і овочах. Часом інфекція може передаватися через воду.
Інкубаційний період коливається від 6 годин до 2-3 діб. Хвороба може перебігати в легкій формі. Проте, в деяких випадках, пов'язане з хворобою зневоднення може становити загрозу для життя. Симптоми сальмонельозу: підвищення температури, головний біль, слабкість, нездужання, біль в животі, нудота, блювання, діарея.
Існують деякі правила, які необхідно дотримуватися для профілактики будь-яких кишкових інфекцій, в тому числі і сальмонельозу. Ретельно мити руки, прийшовши додому, а також перед вживанням їжі, після відвідування туалету, уважно стежити за гігієною маленьких дітей, прищеплювати гігієнічні навики з раннього віку.
Необхідно м’ясо, птицю, яйця вживати в їжу тільки після достатньої термічної обробки; для готових та сирих продуктів потрібно використовувати окремий посуд, дошки та ніж для нарізування.
Домашнє молоко та воду для пиття із відкритих джерел перед вживанням слід прокип’ятити.
Продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках.
Не купуйте продукти в місцях стихійної торгівлі.
Необхідно дотримуватися чистоти на кухні, своєчасно прибирати сміття, харчові відходи, не допускати появи мух, тарганів та гризунів у своїх помешканнях.
У разі появи симптомів захворювання негайно зверніться по медичну допомогу і не займайтеся самолікуванням!
Помічник лікаря епідеміолога Деражнянського відділення
Хмельницького районного відділу
ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України» Галина Мартинюк