Що таке кашлюк
Кашлюк – це вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Кашлюк легко поширюється від зараженої людини, яка є джерелом інфекції ,становлячи загрозу для оточуючих вже з перших днів активного перебігу хвороби. Найбільша ймовірність передачі інфекції відбувається з появою перших симптомів. Головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Захворювання більш характерне для дітей та підлітків, але хворіти можуть також і дорослі. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів.
Протягом першого тижня кашлю та запалення верхніх дихальних шляхів всі пацієнти виділяють патоген у навколишнє середовище, проте цей процес зазвичай сповільнюється протягом 2-3 тижнів.
Першими ознаками кашлюку є помірний жар, нежить, кашель, який, як правило, переходить у судомний кашель. Симптоми, зазвичай, з'являються через 7-10 днів після інфікування.
Кашлюк небезпечний своїми ускладненнями, які найбільш часто з’являються у немовлят та не вакцинованих дітей. Можуть мати наступні прояви:
-
виникнення пневмонії, коли приєднується вторинна бактеріальна інфекція; пневмотораксу;
-
з боку нервової системи: виникнення судом, набряку мозку, внутрішньочерепних крововиливів, гіпоксичної енцефалопатії.
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).
Вакцинуйтесь, захищайте себе та свою родину.
Помічник лікаря- епідеміолога
Деражнянського відділення
Хмельницького районного відділу
ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ України» Галина Мартинюк